خانه هوشمند Smart Homeخانـه‏ هوشمند در واقع خانه ه‏ایی است که سال‏ها پیش در فیلم‏ های علمی- تخیلی دیده می‏ شد؛ خانه ه‏‏ایی که صاحبش با فشار دادن یک دکمه چند کار همزمان در آن انجام می‏داد؛ حتی اگر در خانه حضور نداشت. حال ما هم می‏توانیم با برقراری این سیستم در خانه‏ هایمان رویاهای گذشته را به واقعیت پیوند بزنیم و مانند بازیگران فیلم‏های علمی- تخیلی عمل کنیم.

 


خانه‏ هوشمند؛ ازآسایش تا مصرف بهینه

در سال‏های اخیر، واژه « هوشمند » معنای جدیدی به خود گرفته است.این واژه در گذشته صفتی برای جانداران محسوب می‏شد ولی حالا چند سالی است که با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از ابزار هم این صفت را به خود گرفته‏ اند؛ از تلفن همراه گرفته تا ساعت و به طور کلی مواردی که ما روزانه با آن سر و کار داریم.


حالا دیگر همه ‏چیز هوشمند می‏شود تا جایی که خانه‏ ها هم از این غافله عقب نمانده ‏اند و به سمت هوشمند شدن پیش می‏روند. چند سال است که عبارت «خانه‏ هوشمند» را می‏شنویم ولی از کنارش با بی‏ تفاوتی می‏گذریم. هوشمند شدن خانه‏ ها برایمان چندان جدی نیست و آن‏گونه که بیشترمان اصرار داریم مثلا تلفن همراهمان هوشمند باشد نیازی به هوشمند ‏شدن خانه‏ هایمان نمی‏ بینیم! هرچند بنا به تجربه‏ می‏توان گفت قطعا به‏ مرور چنین اتفاقی می‏افتد و دیری نمی‏ پاید که می‏بینیم همه خانه‏ ها هوشمند شده‌اند و تصور اینکه زمانی خانه‏ ها هوشمند نبود و چقدر زندگی سخت می‏گذشت، برایمان عجیب خواهد بود!

 

 


 

موضوع درخور توجه در این میان این است که این سیستم جدا از لوکس ‏بودن باعث بهینه‏ سازی مصرف انرژی هم می‏شود و احتمالا همین امر از عوامل مهم و تاثیرگذاری است که باعث می‏شود دیر یا زود همه ما ترجیح ‏دهیم خانه‏ هایمان را به سمت هوشمند شدن پیش ببریم. خانه‏ هوشمند در واقع خانه ‏ای است که سال‏ها پیش در فیلم‏های علمی- تخیلی دیده می‏شد، خانه‏‏ ای که صاحبش با فشار دادن یک دکمه چند کار همزمان در آن انجام می‏داد؛ حتی اگر در خانه حضور نداشت. حالا ما هم می‏توانیم با برقراری این سیستم در خانه ‏هایمان رویاهای گذشته را به واقعیت پیوند بزنیم و مانند بازیگران فیلم‏های علمی- تخیلی عمل کنیم.

در این نوع خانه‏ ها، کنترل دقیق اتفاق‏هایی که در خانه می‏افتد در دست شما است؛ از خدمات روشنایی گرفته تا سیستم‏ های امنیتی و حتی خدماتی مانند آبیاری گل و گیاه. سیستم خانه هوشمند همه این خدمات را یکجا جمع می‏کند و کنترلشان را با یک قطعه به دست شما می‏دهد.یکی از مزیت‏‏های بزرگ‏ هوشمند‏سازی خانه این است که در این سیستم شما امکان سناریو دادن دارید؛ یعنی با یک کلیک مجموعه کارهایی را که مد نظرتان است انجام می‏دهید. مثلا وقتی می‏خواهید از خانه خارج شوید، طبق سناریویی که خودتان تعریف کرده‏اید، چراغ‏ها خاموش می‏شود، گاز بسته می‏شود، و یکسری دوربین‏ها روشن می‏شوند. یا اینکه برای مطالعه می‏توانید سناریوی مطالعه را انتخاب کنید به این صورت که مثلا همه چراغ‏ها خاموش، چراغ مطالعه روشن و پرده ‏ها بسته ‏شود. به این ترتیب می‏توان بی‏نهایت سناریو برای شرایط گوناگون تعریف کرد و هریک را که مد نظر است با فشار دادن یک دکمه انجام داد.

 

«درواقع خانه هوشمند ساختمانی است که همه تجهیزات و تاسیسات آن ـ با بهره‏ گیری از سنسورهای مختلف و وسایل کنترل الکترونیکی ـ مناسب‏ترین شرایط زیستی را برای اشخاص فراهم کند.»


کنترل از راه دور در ساده‏ ترین حالت توسط ریموت‏ کنترل یا کنترل در فواصل بسیار زیاد از طریق خط تلفن، گوشی موبایل، اینترنت، تبلت و کامپیوتر میسر است. در یک خانه هوشمند همه این موارد به ‏صورت هوشمند و اتوماتیک انجام می‏شود: آبیاری فضای سبز، نورپردازی ساختمان و محوطه، کنترل در ورودی و باز و بسته ‏شدن در پارکینگ، سیستم اعلام حریق و تشخیص حضور و سیستم امنیتی و دزدگیر، روشن و خاموش ‏شدن روشنایی بخش‏های مختلف ساختمان؛ کم و زیاد شدن روشنایی فضاهای داخلی و خارجی ساختمان؛ کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، سیستم صوتی و تصویری و سینمای خانگی؛کنترل و باز و بسته‏ شدن پرده‏ ها و کرکره‏ ها و قطع و وصل‏ شدن برق پریزهای ساختمان از راه دور (خاموش ‏کردن قهوه‏ ساز، هیتر برقی...

  

 

انواع اتوماسیون:

برای دستور دادن به یک سیستم هوشمند دو روش وجود دارد: روش اول از طریق دستگاه‏های فیزیکی مثل کلیدهای مخصوص سیستم هوشمند است که در این روش محدودیم به تعداد کلیدهایی که فرد در ساختمان کار گذاشته‏ است؛ مثلا اگر کلید ۱۰ ‏پل کار گذاشته باشد در نهایت ۱۰ سناریو می‏توان تعریف کرد. روش دوم از طریق اپلیکیشن است که به همین سیستم اضافه می‏شود. این روش محدودیت دستگاه‏ های فیزیکی را ندارد، بنابراین می‏توان تا بی‌نهایت سناریو تعریف کرد. 

سیستم های هوشمند ساختمان با توجه ارتباطات بین اجزا به دو نوع کلی با سیم و بی سیم تقسیم می شوند. روش باسیم پایداری بیشتری از روش بی‏سیم دارد و بالطبع قیمت بیشتری هم دارد. از طرفی اتوماسیون باسیم باید در مرحله ساخت ساختمان اجرا شود یعنی هنگامی ‏که لوله‌های برق کار گذاشته می‏شود، در حالی‏که اتوماسیون بی‏سیم در خانه‏ ساخته‏ شده هم انجام می‏شود. بزرگ‏ترین مشکل اتوماسیون بی‏سیم‏ ناامنی در اطلاعات است یعنی در روش بی‏سیم فرستادن امواج از سمت دستگاه فرستنده تا گیرنده (ریموت‏ کنترل تا کلید) به صورت رمزگذاری‏ شده نیست و درصدی از احتمال نفوذ وجود دارد. فرستنده هم به‏ راحتی قابل خرید و در دسترس است. شما می‏توانید آن را تهیه و مثلا چراغ همسایه را روشن و خاموش کنید! ‏سیم‏ ها ذاتاً چنین مشکلی ندارند و در آن قابلیت آپشنال ‏رمزگذاری‏ شدن دیتا وجود دارد. البته برخی شرکت‏ها بی‏سیم را به صورت رمزگذاری‏ شده انجام می‏ دهند، ولی قیمت‏ها بسیار بالا است؛ چون در هر فرستنده و گیرنده باید دستگاه‏هایی جداگانه برای کد و دی کد کردن وجود داشته باشد.

 


بهینه‏ سازی مصرف انرژی:

این سیستم حدود هفت سال است که وارد ایران شده و در حال به‏ روز شدن و رشد ‏کردن است و از آنجا که قیمت انرژی رو به افزایش است افراد به مرور ترجیح می‏ دهند از آن در خانه‏ هایشان استفاده کنند. یکی از مزیت‏های مهم این سیستم مصرف بهینه است، چراکه فرد بر تک ‏تک قطعات مصرف‏ کننده کنترل دارد. البته این به آن معنا نیست که از این قطعات کمتر استفاده می ‏شود، بلکه مصرف بهینه می‏شود، به طوری‏که مثلا در حوزه گرمایش، همان دمای مد نظر فراهم می ‏شود، ولی درنهایت حرارت با پرت کمتری تامین می‏شود. در تک‏ تک مواردی که هوشمند‏سازی روی آنها انجام می ‏شود مصرف بهینه وجود دارد؛ مثلا اتوماسیون صوتی‏- تصویری به این صورت است که در این سیستم پخش‏کننده ‏ها کامل حذف می‏شود و لازم نیست هر فرد در اتاقش یک سیستم پخش موزیک یا فیلم داشته باشد. در این سیستم سورس‏های آئودیو و ویدئو در ساختمان کار گذاشته می‏شود و ساختمان به چند زون تقسیم می‏شود. درون این زون‏ها پخش‏کننده ‏ها قرار می‏گیرد. درواقع در این سیستم یک منبع وجود دارد و یک پخش‏کننده به این ترتیب هر فرد از روی آن سورس موزیک مورد علاقه خود را پخش می‏کند.  نکته مهم این است که این سیستم با همان اپلیکیشنی کار می‏کند که در آن کارهای هوشمندی خانه کنترل می‏شود، درواقع با همان اپلیکیشنی که نور و دما کنترل می ‏شود می‌توان استفاده صوتی و تصویری هم داشت. 

بعضی از این دستگاه ‏هایی که در سیستم های هوشمند به کار می روند  مبتنی بر مکان هستند؛ به این ترتیب قبل از اینکه شما به خانه برسید سیستم تهویه تشخیص می‏دهد که نزدیک هستید و روشن می‏شود و وقتی هم که شما خارج می‏شوید دورشدن شما را تشخیص می‏دهد و تهویه را خاموش می ‏کند. این سیستم برای مواقعی خوب است که مثلا هنگام خروج از خانه فراموش می‏کنیم سیستم تهویه را خاموش کنیم یا برای کسانی که ویلای خارج از شهر دارند. در این شرایط سیستم می‏تواند بفهمد که شما نزدیک خانه شده‏ اید و دمای محیط را تنظیم می‏کند تا وقتی رسیدید، دما همان است که مد نظر شماست. این سیستم بیشتر اوقات روی موبایل تنظیم می‏شود که البته جی‌پی‌اس هم باید کار کند.

 


 سیستم های امنیتی:

در این سیستم گیت‏های کنترلی و کلا ابزارهای امنیتی ادغام می‏شوند. اگر شما در خانه نباشید، آیفون تصویری که زنگ بزند، اپلیکیشن آن فرد را نشان می‏دهد و شما می‏توانید با او صحبت کنید یا حتی می‏توانید به او اجازه بدهید وارد شود تا شما برسید. البته در امنیت برخی دستگاه‏ها هنوز شبهه وجود دارد. همچنین می‏توان سیستم را طوری تنظیم کرد که وقتی در منزل نیستید به صورت رندوم چراغ‏ها را خاموش و روشن کند. ولی موضوع اینجاست که سیستم هوشمند‏سازی طبق الگوی خاص نیست. مواردی که در بازار به فروش می‏رود مثلا ساعت پنج تا شش هر بعدازظهر چراغ را روشن می‏کند که طبیعتا امنیت کمتری دارد، ولی طبق این سیستم اتوماسیون چراغ‏ها به صورت رندوم خاموش و روشن می‏شوند. یکی دیگر از ویژگی‏ های این سیستم این است که دوربین‏های تعبیه ‏شده در آن، به محض اینکه تحرکی در خانه ببینند تا چهار یا پنج ثانیه با کیفیت اچ‏دی فیلم می‏گیرند. بنابراین، وقتی شما بیرون هستید هیچ حرکتی در خانه از چشمان شما دور نمی ‏ماند.
 

کیفیت سیستم:

 

جذابیت هوشمند‏سازی خانه ‏ها آنقدر زیاد بوده است که شرکت‏های بزرگ از قبیل سامسونگ و اپل وارد این حیطه شده ‏اند. در این شرکت‏ها که می‏خواهند بازار را دست خود نگه دارند، پروتکل مخصوص خودشان را دارند؛ به این معنا که همه قطعات سیستم باید سامسونگ یا اپل باشد، بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید، نمی‏توان قطعه را با برند دیگری عوض کرد. از طرفی در آلمان شرکت‏هایی هم هستند که پروتکل‏هایی مانند KNX تعبیه کرده‏ اند که هرکس بخواهد از آن استفاده کند و دیوایس تحت آن را تولید کند، در ابتدا باید نمونه ‏ای از آن دیوایس را تولید کند و به آزمایشگاه‏های آنها بفرستد تا از نظر کیفیت تست بشود. اگر دیوایس مد نظر تایید شد، وارد بازار می‏شود.  بسیاری از شرکت‏های چینی درجه یک هم جزو همین دسته ‏اند. این شرکت‏ها به کنسرسیومی که آلمانی‏ها تشکیل داده‏اند ( KNX Partner ) وارد شده‏ اند و دیوایس‏های خود را بعد از تولید، برای تایید کیفیت به آزمایشگاه های آلمانی می فرستند تا از نظر کیفیت تایید شود. برخی شرکت‏ها هم هستند که به هر علتی نمی‏خواهند یا نمی‏توانند وارد این کنسرسیوم شوند چون قیمت کالا ‏ها بالا می‏رود و فروش کالا هم در بازارهای هدف آنها سخت می‏شود.

 


 

هزینه اتوماسیون:

 

هزینه هوشمند‏سازی بالطبع به قطعاتی که استفاده می‏شود بستگی دارد بصورت دلخواه میتوان کل خانه را صد درصد هوشمند نمود یا فقط با هوشمند سازی سالن پذیرایی هزینه ها را کمتر کرد. بصورت کلی محدوده قیمتی هوشمند ‏سازی برای یک واحد ۱۲۰‏متری برای هوشمند‏سازی نور، تهویه، امنیت، صوت و پرده ساختمان با قطعات آلمانی حدود ۲۰ میلیون تومان و با قطعات چینی تحت استاندارد پروتکل KNX حدود ۱۲ میلیون تومان است. همچنین در محاسبه قیمت‏ها هزینه سیم‌کشی و قیمت موتور پرده و ریل لحاظ نشده است.

 


ملزومات طرح:

 

- در نظر گرفتن دقیق Option  ها در طراحی برای محاسبه دقیق لوله گذاری و کابل کشی در حین اجرا
- در نظر گرفتن جای مناسب برای کنترل پانل (CP) برای مراجعات بعدی

- جانمایی بهینه برای کلیدهای فرمان

- در دست داشتن نقشه تاسیسات مکانیکی ساختمان


 سیستم اتوماسیون خانگی:مزایای کلی طرح هوشمند سازی:

 ◊  کاهش مصرف انرژی

 ◊  کاهش هزینه ­های نگهداری با توجه به افزایش عمر تجهیزات

◊  سهولت مدیریت سیستم­های الکتریکی و متعاقباً کل ساختمان

◊  یکپارچه نمودن سیستم­های متداول قبلی جهت عملکرد بهینه در شرایط بحران

 ◊  افزایش ارزش افزوده ساختمان

 ◊  افزایش سطح رفاه و زیبایی و زندگی در یک ساختمان مدرنپیشنهاد ویژه  شرکت سایان الکتریک طرح :

←  برای هوشمند کردن منزل و یا محل کارتان تنها ۵ میلیون تومان هزینه کنید !

      

 


 می توانید:

⇐ تجهیزات برقی منزلتان را با پانل DLP یا گوشی و یا تبلت کنترل نمایید.
⇐ با استفاده از این سیستم روشنایی منزلتان را به شکل هوشمند کنترل نمایید.

⇐ از محل کار و خارج از خانه توسط اینترنت همراه روشنایی منزلتان را در اختیار بگیرید

⇐ سرمایش و گرمایش را کنترل کنید و قبل از رسیدن به منزل دمای منزلتان را به دمای مطلوب خود برسانید.

⇐ با استفاده از بلندگو های هوشمند سقفی و سناریوهای از قبل برنامه ریزی شده می توان اقدام به پخش موزیک های مختلف نمایید.

⇐ خطوط روشنایی توسط سنسورهای ۱۲ کاره سیستم هوشمند و همچنین سناریوهای از قبل برنامه ریزی شده کنترل می شوند.برای مثال سناریوهای ورود و خروج از خانه، سناریوی خواب و... می تواند از این قبیل کاربرد ها باشند.

⇐ با استفاده از ماژول های HVAC می توان کنترل سیستم گرمایش و سرمایش را از طریق فن کویل کنترل نمود. همچنین می توان با شناسایی کدهای IR اسپلیتر دمای منزل یا محل کارتان را توسط ارسال این کدها به وسیله سنسورهای هوشمند در دمای مطلوب تنظیم نمود.

∗لازم به ذکر است این مجموعه به طریق مختلف نیز قابل ارتقا می باشد. امنیت، آبیاری فضای سبز، کنترل تاسیسات موتور خانه، سیستم کنترل از راه دور توسط اینترنت و یا اس ام اس، سیستم های کنترل تردد، سیستم کنترل پرده و کرکره و نیز درب ها چندین نمونه از ده ها امکانات این مجموعه می باشد.